Genel kurallar ve Kılavuzlar

_________________________________________________________________________________________________

Oyun Kuralları

Mükemmel bir peynir/fare dünyasında tüm oyuncular iyi huylu ve birbirlerine saygılı olurlar, ama kimi kandırıyoruz—internetteyiz sonuçta! Transformice moderatörleri oyuncuların en iyi oyun tecrübesine sahip olabilmeleri için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır, fakat siz oyunculara da kuralları çiğneyenleri yakalayabilmemizde yardımcı olmanız konusunda güveniyoruz. Yaptırımlar, uyarı ile kalıcı uzaklaştırma cezası arasında değişkenlik göstermekte. Geçmişte aldığınız tüm uyarıların, susturma ve uzaklaştırma cezalarının tüm moderatörler tarafından görülebildiğini unutmayın, dolayısıyla tekrarlayan davranışların cezası bir öncekine kıyasla daha ağır olabilir. Malesef kurallara aykırı olabilecek her durumundan burada bahsetmek imkansız. Aşağıda tüm ceza durumlarına yer verilmemiş olabilir fakat genellikle herhangi bir yaptırım uygulanmadan önce bir uyarı yapılacaktır.
Diğer farelere saygılı olun ve adil oynayın. İyi eğlenceler!


HİLE

Hile yapmak / Yan hesapla hile yapmak / Hile istemek / Hile dağıtmak

Hile yapılmasına (yani avantaj elde etmek için programlar kullanarak ”hack” yapmak) HİÇBİR koşulda müsade EDİLMEYECEKTİR ve KALICI olarak uzaklaştırma cezası ile sonuçlanacaktır. O yüzden süperfare gibi odada oraya buraya uçmadan önce bir kez daha düşünün, çünkü hesabınızı kaybedebilirsiniz. Hile yapmak için başka bir hesap kullanmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin—sizi buluruz! Hack linki (“sitesi”) paylaşmak veya istemek de oyun içerisinde susturma veya uzaklaştırma cezasıyla sonuçlanabilir.

SOHBET

Flood (yazı tekrarı) / Spam (gereksiz yazılar) / Büyük harfle yazmak / Reklam yapmak / Argo / Uygunsuz içerik (porno, illegal yazılımlar vs) paylaşmak / Aşırı hakaret / Ekip üyelerine hakaret / Yanlış bilgilendirme / Kışkırtma / Olay çıkarmaya çalışmak (provokasyon) / Ksenefobi / Türkçe harici bir dil konuşmak

Irkçı, homofobik, dinci veya benzer söylemlere müsade edilmeyecektir. Aşağılayıcı konuşmak yasaktır ve oyundan uzaklaştırılma veya susturulma cezası ile sonuçlanacaktır.
Uygunsuz veya yasadışı olan hiçbir içerik paylaşmayın. Sadece http://lidemice.com/ ile başlayan ve Transformice web sayfasında bulunan bağlantılara güvenin.
EN uluslararası bir sunucu olarak kabul edilir ve her oyuncu serbestçe burada oynayabilir. Eğer rahatsız ediliyorsanız oyuncunun adına tıklayıp “ignore” seçeneğini kullanabilirsiniz (veya /mute kullanici komutu ile). Böylece o kullanıcı tarafından gönderilen iletileri görmeyeceksiniz. Eğer bir odada bir veya birden fazla oyuncu tarafından aşırı spam veya flood varsa ve hatta bu oyuncuların özellikle kendi dillerini konuşabilmeleri için bir sunucu mevcutsa lütfen bir moderatör ile iletişime geçin ki onları uyarabilelim. Unutmayın ki EN dışındaki sunucularda, o sunucuya ait olmayan bir dil konuşursanız uyarı veya susturma cezası alabilirsiniz.
Unutmayın, bu oyunu aynı zamanda küçük çocuklar da oynuyor. Size normal gelen konuşma şekilleri onlar için uygun olmayabilir. Annenizin önünde konuşamayacağınız şeyleri oyunda da söylememeniz lazım!HESAPLAR

Dolandırıcılık / Ekip üyesi taklidi yapmak / Uygunsuz hesap adları

Dolandırıcılık, oyuncuların kişisel bilgilerini (telefon numarası, hesap parolası) peynir, çilek gibi ödüller vaat ederek elde etme girişimine denir. Bahsi geçen ve benzeri bilgileri (gerek bir web sitesi aracılığıyla, gerek ekip üyesi olduğunu iddia ederek, gerek sadece sorarak) elde etme girişimleri kalıcı uzaklaştırma ile sonuçlanabilir.
Ekip üyesi olduğunuzu iddia etmek bir uyarıyla, dikkate almadığınız taktirde, uzaklaştırma cezası ile sonuçlanabilir. Lütfen ekip üyelerini taklit eden veya uygunsuz kelimeler barındıran hesap isimleri almaktan kaçının. Böyle yaparsanız, o hesaba erişim hakkınızı kalıcı olarak kaybedebilirsiniz.

HARİTALAR

Çökertici haritalar / Uygunsuz haritalar / Çalıntı haritalar

Lütfen uygunsuz, rahatsız edici veya oyunu çökertebilecek haritalar yapmayın. Çoğu çökertici harita kazara yapıldığı düşünülerek sadece rotasyondan kaldırılır; ancak bilerek yaptığınız belliyse (ör. 20 örs ve lav zemin barındırıyorsa) haritanız silinecek ve siz de uzaklaştırılacaksınız.
Çalıntı haritalar sadece silinir, fakat diğer oyuncuların XML kodlarını kullanarak başkasının haritasını kendinize aitmiş gibi göstermeye çalıştığınız anlaşılırsa tüm haritalarınız silinip, Harita Ekibi’nin “kara listesi”ne eklenme riskiniz vardır. Harita Ekibi’nin kara listesine girmek de tüm haritalarınızın silinmesi ve gelecekteki haritalarınızın kalıcı olarak değerlendirilme şanslarını tamamen yitirmeleri demektir.

TOTEM

Uygunsuz totem / Çökertici totem

Uygunsuz veya oyunu çökertebilecek totemler kullanmayın. Eğer bilerek uygunsuz (ör. swastika sembolü) veya çökertici (ör. anvil god) totemler kullanırsanız, uzaklaştırma cezası almaya hazırlanın.

CEZADAN KAÇINMAK

Susturma cezasından kaçınmak / Uzaklaştırma cezasından kaçınmak

Cezalardan kaçınmak (ör. uzaklaştırılmaya rağmen ceza süresi dolmadan yine oyuna girmek, susturma cezası aldığı halde yeni bir hesap açarak oyuna girip konuşmaya devam etmek) daha ağır bir ceza ile sonuçlanacaktır. Eğer haksız yere cezalandırıldığınızı düşünüyorsanız, en iyisi bir moderatörle konuşmaktır. Bize en çabuk ulaşabileceğiniz yer IRC kanallarımızdır. (#transformice, #transformicetr) Ayrıca contact’a mesaj atabilirsiniz: http://www.lidemice.com/

OYLAMA İLE UZAKLAŞTIRMA

Oylama ile uzaklaştırma hakkını kötüye kullanmak / Rulet

/ban komutu size bir oyuncuyu rahatsız eden hafif davranışları için cezalandırabilme hakkını verir (ör. torpil, trollük, oyun açıklarından (glitch) faydalanmak, minioyun odalarında kural çiğnemek). Bu komut acemi şamanları veya birinciliğinizi alan proları cezalandırmak için kullanılmamalıdır dolayısıyla lütfen dikkatli olun. Kabilenizi veya bir grup oyuncuyu organize ederek suçsuz kişileri uzaklaştırmaya çalışmak, oylama ile uzaklaştırma hakkının kötüye kullanılması olarak değerlendirilir ve uzaklaştırma cezası ile sonuçlanır. “Rulet” yani rastgele oyuncuların çeşitli gereksiz sebeplerle eğlence için uzaklaştırılması da buna dahildir ve kesinlikle yasaktır.


DİĞER

Oyun açığından (glitch) faydalanmak / Şaman iken oyunu çökertmek / Oyunla alakalı gizli bilgileri paylaşmak

Lütfen unutmayın ki oyunda var olan açıklardan faydalanmak (yani glitch kullanmak) size haksız avantaj sağladığı için yasaktır. Faydalandığınız açığın türüne göre ya bir moderatör tarafından uyarılacak/uzaklaştırılacak ya da oyuncular tarafından oylama ile uzaklaştırılacaksınız. Özellikle bazı açıklardan faydalanmak minioyun odalarına girişinizin kalıcı olarak yasaklanmasıyla ve hatta cheese.formice.com sıralamalarından çıkarılmanızla sonuçlanabilir. Bulduğunuz açıkları, forumdaki “bugs” bölümüne ihbar edebilirsiniz.

Eğer bilerek oyunu çöktürmeye çalışıyorsanız (ör. anvil god) oyunla bağlantınız kesilecektir.

Ekip üyeleri normal bir oyuncudan daha fazla şey bilebilir ve günün birinde siz de böyle şeyler duyabilirsiniz. Böyle bilgileri sızdırmak veya paylaşmak yasaktır.

DAHA FAZLA BİLGİ

TROLLÜK

Trollük oyunun bir parçasıdır. Şaman deliği kapattı diye sinirlendiniz mi? Hayalet zeminle sizi kandırdı mı? Mini oyun kurallarını takip etmeyenler mi var? Yaramaz bir fare sürekli bekleme mi yapıyor? Şaman, arkadaşına balon mu taktı? Moderatörler bahsi geçen durumlarda herhangi oyun kuralına aykırı hareket olmadığı için müdahale etmeyecektir fakat bu davranışlar sizi sinir ediyorsa, oylama ile uzaklaştırma yetkiniz mevcuttur.

ÖZEL ODALAR

Özel odalar özeldir. Orası sizin odanızdır ve orada (neredeyse) ne isterseniz yapabilirsiniz! Sohbette olan bitene karışmayacağız ve eğer odada sizi rahatsız eden (sürekli oda sakini olmayan) ziyaretçiler varsa oylama ile uzaklaştırmada serbestsiniz. Ancak birileri hile yapıyorsa, rulet (eğlencesine rastgele birilerini oylama ile uzaklaştırmak) yapılıyorsa, veya çoğunluğun şikayetçi olduğu ve ihbar ettiği bir durum varsa odaya müdahale ederiz. Unutmayın ki numaralı odalar, minioyun odaları, popüler /room peynir , /room noob gibi birçok oyuncu tarafından bilinen ve birçok oyuncu barındıran odalar özel oda DEĞİLDİR. Eğer bulunduğunuz odanın özel olup olmadığı hakkında bir fikriniz yoksa bir moderatöre başvurun.

MİNİ OYUNLAR

Moderatörler mini oyun kurallarını çiğneyenlere müdahale etmeyecektir (ör. survivor’da şamanın arkasına saklananlar) dolayısıyla lütfen bizi bu yüzden çağırmayın. Fakat, yukarıda bahsi geçen genel oyun kuralları ihlal edilmekteyse bizlere ulaşmaktan çekinmeyiniz. Eğer bir mini oyun hakkında şikayetiniz varsa, bunu lütfen mini oyunun sahibine iletiniz.


SUSTURMAK

Oyuncuları susturmak / Kabile sohbetini susturmak / Dil filtresi

/mute ve /ignore komutları bir oyuncunun tüm mesajlarını (özel mesajlarını da) görmemenizi sağlar. Bu komutu kötüye kullanmak, sadece sizi etkilediği için, mümkün değildir. İsterseniz tüm odayı susturun! Eğer yaptığınız /ignore veya /mute işlemini geri almak istiyorsanız yapmanız gereken oyundan çıkıp tekrar girmek. /mt komutu, eğer kabilenizde yaramazlık yapanlar sizi rahatsız ediyorsa veya sohbeti rahatlatmak istiyorsanız, kabile sohbetini susturmanızı sağlar. Kabile sohbetini tekrar görebilmek istiyorsanız yeniden /mt yazmanız yeterli. Moderatörler kabile sohbetine veya özel mesajlarınıza karışmayacaktır dolayısıyla bu komutlardan yaralanmanızda fayda var.
/filtre komutu dil (uygunsuz söylemler) filtresini açıp kapamaya yarar. Lütfen unutmayın ki filtre kısaca oyuncuları hakaretlerden korumak için mevcuttur; bir oyuncuya hakaret etmenin hala sonuçları olacaktır.ŞİFRE

Hesabınızı ve şifrenizi KİMSE ile paylaşmayın, moderatörlerle bile! Harf ve sayılar içeren güçlü bir şifre kullanın ve sıkça değiştirin ki çalınabilme riskini azaltın. Unutmamak için bir yerlere de not alın. Hesabınıza bir e-posta adresi eklemeyi de unutmayın. Eğer birisi şifrenizi tahmin eder ve sizin hesabınıza bağlı bir e-posta adresi yoksa, onlar KENDİ e-posta adreslerini bağlayarak şifrenizi istedikleri zaman değiştirebilirler. Eğer birisi şifrenizi soruyorsa derhal bir moderatör ile iletişime geçin. Eğer hesabınızın başkaları tarafından kullanıldığından şüphe ediyorsanız, lütfen bizlere lidemice.com/ adresindeki formu doldurarak ulaşın.

Bu kurallara yapılan değişiklikler bir moderatörler tarafından bu başlıkta belirtilecektir. Yapılan değişiklikleri takip etmek sizin sorumluluğunuzdadır.